Право

Провадження в Європейському Суді з прав людини

Європейський Суд з прав людини корисний для ЗМІ та журналістів тим, що частіше за все він стає на бік журналістів, оскільки в Європі пресу схильні “вважати вартовим псом демократії”.

Отже є сенс, у разі невдачі, внаслідок використання всіх національних засобів правового захисту журналістом, звернутися за захистом своїх прав і свобод до відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна. До речі, це право гарантовано статтею 55 Конституції України.

Це право не обмежується лише європейськими інститутами. Існують й інші інституції глобального міжнародного рівня (наприклад Комітет ООН з прав людини, Управління Верховного комісара ООН з прав людини тощо). Звернення до цих інстанцій, хоча й не допоможе прямо вплинути на рішення суду в Україні, однак може створити для журналіста суспільний резонанс навколо його справи, який може бути досить корисним.

Реалії сьогодення свідчать про те, що дійсно дуже важко в Україні домогтися справедливого рішення, особливо в такій сфері як свобода слова і інформації. Однак подекуди це все ж таки можливо, якщо робити свою справу з використанням правових механізмів, існуючих у сучасній держави. Сподіваємось, що прагнення до їх використання, прагнення до відстоювання своїх прав допоможуть журналістам захистити свою професійну і людську гідність.

Ми впевнені, що безліч журналістів і знають, і відчувають навіщо їм свобода слова. Це право на свободу слова є найбільш дорогим для тих, кому є що сказати. Саме такі люди цінують право працювати безперешкодно – без вказівок, без загрози, втрати роботи, без загрози життю – право говорити так, як вважаєш за потрібне.

Професія журналіста – не подібна до інших. Вона набагато відповідальніша, тому що від його слова залежить дуже багато.

Це значить, що нинішні журналісти несуть свою частку відповідальності за те, що відбувається у нашому регіоні, в нашій країні, і несуть ще більшу відповідальність за те, що буде відбуватися з нею в майбутньому.