Блог

Адвокат — це лікар. Головне правило для нього – не завдати шкоди

«Проблемна заборгованість» – головний біль людини, яка потрапила у скрутне фінансове становище та не може порозумітись з кредитором. Як у цій ситуації може допомогти адвокат?

Завдання адвоката – захищати інтереси клієнта, навіть якщо це боржник, який не вчасно сплачував рахунки. Власне моральна правда у таких ситуаціях не завжди на боці боржника, а адвокату треба переконати усіх у ціленаправленості несплати вчасних рахунків та допомогти людині гідно порозумітись з кредитором.

Сплатити не можна пробачити

У ситуації «проблемної заборгованості» є три сторони: кредитор, боржник та адвокат. Розглянемо кожну зі сторін ситуації.

Кожен адвокат скаже, що не треба вигадувати велосипед у ситуації «проблемної заборгованості», адже єдиним вірним виходом є домовленість з кредитором. Адвокату як третій стороні перемовин важливо зробити так, щоб умови були вигідні двом іншим сторонам. Важливим моментом для адвоката є своєчасна зустріч боржника з кредитором. У цій ситуації важливий професіоналізм адвоката, адже навіть добросовісний боржник може перетворитись на недобросовісного.

Кредитора як сторону перемовин закон України вберігає від патової ситуації, коли боржник винен мільйони і не сплатив жодної копійки: зобов’язання має виконуватись належним чином, тобто, отримавши грошові кошти, існує обов’язок їх повернути.

Висновок для боржника: сплачувати все одно треба. Завдання адвоката: переконати у цьому клієнта та зробити умови погашення кредиту вигідними обом сторонам.

Етика та закон: як адвокат працює з боржником     

Робота адвоката з недобросовісним боржником обумовлюється як адвокатською етикою так і законом. Стаття 4 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачає, що адвокатська діяльність здійснюється на принципах верховенства права, законності, незалежності, конфіденційності та уникнення конфлікту інтересів. Правило адвокатської етики каже: адвокат не може давати клієнту поради, свідомо спрямовані на полегшення вчинення правопорушень, або іншим чином умисно сприяти їх вчиненню його клієнтом або іншими особами.

Розглянемо основні моменти роботи з боржником-клієнтом з правової точки зору.

Адвокат зобов’язаний:

  •  пояснити клієнту, що сплатити заборгованість все одно прийдеться. І навіть, отримавши від клієнта доручення на ведення справи, де результатом клієнт бачить ухилення від сплати боргових зобов’язань, добросовісний адвокат, може роз’яснити боржнику незаконність та химерність очікуваного ним результату.
  • неупереджено й об’єктивно повідомити клієнту наявність відомих йому фактичних і правових підстав, які можуть позитивно або негативно впливати на ймовірне виконання певного доручення, і поінформувати в загальних рисах, який час і обсяг роботи вимагатиметься для виконання цього доручення та які правові наслідки досягнення результату, що бажає клієнт.
  • якщо свідомо для адвоката існує поширена несприятлива (з точки зору гіпотетичного результату, бажаного для клієнта) практика застосування відповідних норм права за наявності фактичних та правових підстав для виконання доручення.
  • коли адвокат дійде висновку про відсутність таких підстав для виконання доручення, він зобов’язаний повідомити про це клієнта та узгодити з ним зміну змісту доручення, що відповідав би тому гіпотетичному результату, який може бути досягнутий згідно з чинним законодавством, або відмовитись від прийняття доручення.

Адвокату заборонено:

  • приймати доручення, якщо результат, якого бажає клієнт, або засоби його досягнення, на яких клієнт наполягає, є протиправними, або якщо доручення клієнта виходить за межі професійних прав і обов’язків адвоката. У випадках, якщо зазначені обставини не є очевидними, адвокат має надати відповідні роз’яснення клієнту. Якщо за таких обставин не вдається узгодити з клієнтом зміну змісту доручення, адвокат зобов’язаний відмовитись від укладення договору з клієнтом.
  • вдаватися до засобів та методів, які суперечать чинному законодавству або цим Правилам.

Ведмежа послуга від адвоката: як розпізнати недобросовісного юриста

Думаєте є тільки недобросовісні боржники? Ні, так само бувають недобросовісні адвокати, які нехтують і Законами, і Правилами етичної поведінки, та надають клієнту консультацію, гарантуючи «під своє ім’я/зв’язки/можливості» позитивний результат ухилення від погашення заборгованості кредитору.

Це ведмежа послуга клієнту, оскільки, борги все ж таки доведеться повертати. Тому варто розпізнати на початковому етапі такого адвоката, щоб не потрапити у ще більшу фінансову халепу.